19-cu Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi (Caspian Agro Week) çərçivəsində kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Gürcüstanın ətraf mühitin mühafizəsi və kənd təsərrüfatı naziri David Sonqulaşvili ilə görüşüb.
Nazir Məcnun Məmmədov “Caspian Agro” sərgisini regionun bu sahədə ən böyük tədbirilərindən biri adlandırıb. Qeyd edib ki, sərgi iştirakçılarının sayı və tədbirə maraq ildən ilə artmaqda davam edir. Gürcüstanın builki sərgidə milli pavilyonu ilə təmsil olunmasından məmnun olduğunu deyən nazir bu platformanın Azərbaycan və tərəfdaş ölkələr arasında iqtisadi əlaqələri daha da gücləndirəcəyinə və biznes icmaları arasında yeni əlaqələrin qurulmasına kömək edəcəyinə əminliyini ifadə edib. Bildirilib ki, iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, transsərhəd xəstəliklərlə mübarizə üçün birgə səylərin artırılması, elmi tədqiqatlar və aqrar təhsil sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Gürcüstanın ətraf mühitin mühafizəsi və kənd təsərrüfatı naziri David Sonqulaşvili ölkəsinin Azərbaycanla bütün sahələr üzrə tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirməyə maraq göstərdiyini deyib. O qeyd edib ki, iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin intensivləşdirilməsi, aqrar sahədə əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində işlərin aparılması mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Görüşdə aqrar sahədə əməkdaşlığın və hüquq-müqavilə bazasının gücləndirilməsi, kənd təsərrüfatı üzrə birgə İşçi Qrup arasında fəaliyyətin genişləndirilməsi, ixrac potensialı yüksək olan məhsullarla bağlı informasiya mübadiləsinin aparılması müzakirə olunub. Bundan başqa , kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, müasir texnologiyaların transferi, akvakultura və balıqçılıq sahəsində əməkdaşlıq, transsərhəd heyvan və bitki xəstəlikləri ilə bağlı müntəzəm məlumat mübadiləsinin təmin edilməsi, xüsusilə təhlükəli xəstəliklərə qarşı birgə fəaliyyət imkanlarının araşdırılması, aqrar elmi-tədqiqat və aqrar təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Lənkəranda insan kapitalının inkişafına yönəlmiş TOT təlimi keçirilib
03 Sentyabr 2026
Dövlət Proqramının prioritet istiqamətləri üzrə beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan təlim keçirilir
02 Sentyabr 2026
Ağdam rayonunun Kəngərli, Sarıcalı və Xıdırlı kəndlərində torpaqların əkin məqsədli istifadəyə verilməsi üçün müraciətlərin qəbuluna başlanılıb

• Minister Majnun Mammadov met with the Minister of Environment and Agriculture of Georgia
Within the framework of the 19th Azerbaijan International Agricultural Exhibition (Caspian Agro Week), Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with the Minister of Environment and Agriculture of Georgia David Songulashvili.
Minister Majnun Mammadov called the “Caspian Agro” exhibition one of the largest events in this field in the region. He noted that the number of exhibition participants and interest in the event continues to grow year by year. Expressing his satisfaction with Georgia’s representation at this year’s exhibition with its national pavilion, the Minister expressed his confidence that this platform will further strengthen economic relations between Azerbaijan and partner countries and help establish new ties between business communities. It was noted that an agreement was reached between the two countries to increase trade turnover in agricultural products, increase joint efforts to combat transboundary diseases, and expand cooperation in the fields of scientific research and agricultural education.
Georgian Minister of Environmental Protection and Agriculture David Songulashvili said that his country is interested in developing partnership relations with Azerbaijan in all areas. He noted that it is of great importance to intensify trade relations between the two countries and work to expand relations in the agricultural sector.
The meeting discussed strengthening cooperation and the legal and contractual framework in the agricultural sector, expanding the activities of the Joint Working Group on Agriculture, and exchanging information on products with high export potential. In addition, the issues of increasing trade turnover in agricultural and food products, expanding relations between businessmen, transferring modern technologies, cooperation in aquaculture and fisheries, ensuring regular exchange of information on transboundary animal and plant diseases, exploring opportunities for joint action against especially dangerous diseases, and cooperation in agricultural research and agricultural education were discussed.