Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndə heyəti İsraildə səfərdədir.
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İsraildə səfərdədir.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin İsrailin kənd təsərrüfatı sahəsində aparıcı tədqiqat və araşdırma mərkəzlərinə baş çəkməsi, həmçinin “Gələcəyin Dənizi” II Mavi Qida Təhlükəsizliyi Qlobal Sammitində iştirakı nəzərdə tutulur.
Səfərin ilk günü İsrailin Kənd Təsərrüfatı və Qida Təhlükəsizliyi Nazirliyində Azərbaycan və İsrail nümayəndə heyətləri arasında görüş keçirilib. Qonaqları salamlayan İsrailin kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi naziri Avi Dixter çətin dövrlərdə Azərbaycanın İsrailin ərzaq təhlükəsizliyinə verdiyi dəstəyə görə öz təşəkkürünü bildirib. Ölkəmizə səfərini xatırladan nazir qeyd edib ki, ötən müddət ərzində iki ölkə arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq perspektivləri daha da genişlənib. Avi Dixter aparılacaq müzakirələrin kənd təsərrüfatı sahəsində ticarət dövriyyəsinin artırılmasına, heyvandarlıq və toxumçuluq sahələrində müasir texnologiyaların transferinə, aqrar tədqiqatlar və təcrübə proqramları üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, eləcə də suvarma sahəsində İsrail təcrübəsindən istifadə imkanlarının artırılmasına töhfə verəcəyini vurğulanıb.
Nazir Məcnun Məmmədov Azərbaycan və İsrail arasında bütün sahələrdə münasibətlərin dinamik şəkildə inkişaf etdiyini, hər iki tərəfin aqrar sahədə əməkdaşlığı daha da dərinləşdirməkdə maraqlı olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, iki il öncə Bakıda imzalanmış iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq üzrə Niyyət Bəyannaməsi, eləcə də kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa dair Yol Xəritəsi bu əməkdaşlığın yeni mərhələyə yüksəlməsində mühüm rol oynayıb.
Müzakirələr zamanı qeyd olunan Yol Xəritəsinin daha da təkmilləşdirilməsi barədə qarışlıqlı ilkin razılıq əldə olunub.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdən sonra nazir Məcnun Məmmədov Volcani Institute Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub. Nazirə Mərkəzin fəaliyyəti və kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan elmi araşdırmaların əsas istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, institut yerli və xarici mütəxəssislər üçün beynəlxalq səviyyədə aspirantura üzrə tədqiqat imkanları yaradır, eyni zamanda digər səviyyələrdə də təhsil proqramları təqdim edir. Hazırda İsrailin Kənd Təsərrüfatı və Qida Təhlükəsizliyi Nazirliyinin aqrar tədqiqatlar üzrə əsas qurumu kimi fəaliyyət göstərən institut bitkiçilik, heyvandarlıq, bitki mühafizəsi, torpaq və ətraf mühit elmləri, eləcə də qida elmləri sahələrində aparılan elmi tədqiqatları dəstəkləyir. Tərəflər Azərbaycan və İsrailin kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən elmi tədqiqat institutları və araşdırma mərkəzləri arasında əməkdaşlıq imkanlarını geniş müzakirə ediblər.

• Meeting of the Ministers of Agriculture of Azerbaijan and Israel held in Tel Aviv
A delegation led by the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Majnun Mammadov, is on a visit to Israel.
As part of the visit, the delegation is expected to visit leading research and development centers in the field of agriculture in Israel, as well as participate in the "Sea of ​​the Future" II Blue Food Security Global Summit.
On the first day of the visit, a meeting was held between the Azerbaijani and Israeli delegations at the Ministry of Agriculture and Food Security of Israel. Welcoming the guests, Israeli Minister of Agriculture and Food Security Avi Dichter expressed his gratitude for the support provided by Azerbaijan to Israel's food security during difficult times. Recalling his visit to our country, the minister noted that the prospects for cooperation in the agricultural sector between the two countries have expanded further over the past period. It was emphasized that the discussions to be held by Avi Dichter will contribute to increasing trade turnover in the agricultural sector, transferring modern technologies in the fields of animal husbandry and seed production, expanding cooperation on agricultural research and experimental programs, as well as increasing the opportunities for using Israeli experience in the field of irrigation.
Minister Majnun Mammadov stated that relations between Azerbaijan and Israel are developing dynamically in all areas, and that both sides are interested in further deepening cooperation in the agricultural sector. He noted that the Declaration of Intent on agricultural cooperation between the two countries, signed in Baku two years ago, as well as the Road Map for agricultural cooperation, played an important role in bringing this cooperation to a new stage.
During the discussions, a mutual initial agreement was reached on further improving the Road Map.
During the meeting, views were also exchanged on issues of mutual interest.
After the meeting, Minister Majnun Mammadov got acquainted with the activities of the Volcani Institute Agricultural Research Center. The Minister was provided with detailed information about the activities of the Center and the main directions of scientific research conducted in the field of agriculture. It was noted that the institute creates postgraduate research opportunities at the international level for local and foreign specialists, as well as offers educational programs at other levels. Currently, the institute, which operates as the main agricultural research institution of the Ministry of Agriculture and Food Security of Israel, supports scientific research in the fields of crop production, animal husbandry, plant protection, soil and environmental sciences, as well as food sciences. The parties extensively discussed the possibilities of cooperation between scientific research institutes and research centers operating in the agricultural field of Azerbaijan and Israel.