Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin (ADAU) Aqronomluq fakültəsinin bir qrup professor-müəllim heyəti Tovuz Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzində (DAİM) “Payızlıq əkinlərə qulluq və yazlıq bitkilərinin səpinini optimal müddətdə başa çatdırmaq məqsədi ilə təlim keçiblər.
Təlimdə kənd təsərrüfatı bitkilərinin becərilməsi ilə məşğul olan 15-dən artıq təsərrüfat sahibi iştirak edib. İştirakçılara təlimin məqsədi barədə məlumat verilib. Universitetin əməkdaşları vaxtaşırı rayonlarda fermerlərlə görüşür, təsərrüfat sahiblərinin əkinçiliklə bağlı problemləri ilə maraqlanır, onların bilik və bacarıqlarının artırılması istiqamətində maarifləndirici söhbətlər aparırlar.
Təlimçilər fermerlərə torpağın gübrələnməsinin əhəmiyyətini və bol məhsul əldə etmək üçün mineral gübrələrdən istifadənin zəruruliyi, payızlıq əkinlərə qulluq və yazlıq bitkilərin səpininin optimal müddətdə başa çatdırılması, dənli taxıl bitkilərinin xəstəlik və zərərvericiləri haqqında məlumat verilib.