Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında “Aqrar Tədarük və Təchizat” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə Cənubi Koreyanın Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (KOICA) arasında görüş keçirilib.
Görüşdə hər iki qurum arasında əldə edilmiş razılığa əsasən ölkəmizdə tədarük və təchizat sisteminin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə Cəmiyyətin əməkdaşları üçün Cənubi Koreyada təşkil olunacaq təlimin təfərrüatları müzakirə edilib, təlim iştirakçılarına ilkin məlumatlar təqdim edilib.
Bildirilib ki, təlim proqramının icraçı agentliyi Hankyong Dövlət Universitetidir. 2 həftəlik təlim proqramında Koreya və bu ölkənin vilayətlərində ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı sistemi, bu sahədə qanunvericilik, heyvandarlıq sahəsində ümumi idarəçilik sistemindən faydalanma, Gyeonggi şəhərində sertifikasiya sistemi, Korea Akkreditasiya və Xidmət Agentliyinin (KAHAS) funksiyaları, hərbi bazada ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı, məktəblərdə ərzaq sistemi üzrə anlayışlar, Koreyada qida təhlükəsizliyi və digər mövzularda universitetin professorları tərəfindən mühazirələr oxunacaq.
Proqram iştirakçıları bu sahədə ölkəmizdə cari vəziyyət, ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı sahəsində görülən işləri özündə ehtiva edən hesabat hazırlayacaq. Qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində Koreyalı mütəxəssislər öz təcrübələrini bölüşəcək, Azərbaycanda tədarük və təchizat sisteminin daha da inkişaf etdirilməsi üçün təkliflər hazırlayacaq. Bundan başqa, təlim proqramının iştirakçıları koreyalı professorların rəhbərliyi altında Fəaliyyət Planı hazırlayacaqlar. Bu plan proqram iştirakçıları üçün ölkə hesabatında müəyyən edilmiş məsələlərin həll yollarının tapılmasında əsas sənədlərdən biri olacaq.
Qeyd edək ki, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOİCA) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə 18 avqust-31 avqust 2019-cu il tarixlərində Cənubi Koreyada “Azərbaycanda Ərzaq Məhsullarının Tədarükü və Təchizatı Sisteminin Təkmilləşdirilməsi (1-ci il)” təlim proqramı keçiriləcək. Proqramda “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin müvafiq sahələr üzrə 12 əməkdaşı iştirak edəcək.

Meeting was held between Agro Supply and Procurement Joint-Stock Company under the Ministry of Agriculture and the Korea International Cooperation Agency (KOICA).
In the meeting, the details of the training in South Korea for the Company's employees according to agreement between two agencies to further improve the supply and procurement system in our country were discussed, and preliminary information were provided to the participants.
The executive agency of the training program is Hankyong State University. In the 2 week training program, lectures will be given on the Food Supply and Procurement System in Korea, legislation on the supply and procurement of food products, use of general management system in the field of livestock, Applications of Food Supply and Procurement Systems in Gyeonggi, Functions of KASA (Korea Accreditation and Service Agency), Supply and Procurement of Food products on a military basis, Certification system in Gyeonggi, Food system concepts in schools, Food security in Korea by university professors.
Program participants will prepare a country report covering the current situation in our country, the challenges faced by the country in supply and procurement of food products. Within the framework of the cooperation, Korean specialists will share their experience and prepare proposals for further development of the supply and procurement system in Azerbaijan. In addition, participants of the training program will make a plan under the guidance of Korean professors. This plan will provide guidance to participants on how to identify problems that’s written in the country report and find alternative solutions to these problems.
Please be informed that the Korea International Cooperation Agency (KOICCA) office in Azerbaijan will organize a training program "Improving Food Supply and Procurement System in Azerbaijan (1st year)" from August 18 to August 31, 2019 in South Korea. 12 employees from relevant areas of the Agro Supply and Procurement OJSC will participate to this program.