Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində “Aqrar Tədarük və Təchizat” (ATT) Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin rəhbər şəxsləri Quba, Qusar və Xaçmaz rayonlarında yerli fermerlərlə və qida məhsulları istehsalçıları ilə görüş keçirib. Bu rayonların Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzlərində baş tutan görüşlərdə fermerlər ATT-nin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr və gələcək planları barədə məlumatlandırılıb. Fermer və qida məhsulları istehsalçıları qurum tərəfindən həyata keçirilən “Kənddən Şəhərə”, “Şəhərdən Kəndə” və AFAQ layihələrinə qoşulmağa dəvət edilib. Həmçinin, fermerlərin problemləri yerindəcə dinlənilib, müraciətləri qeydə alınıb.
Görüşdə çıxış edən “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Leyla Məmmədova rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə fermerlərə məlumat verib: “Qurum olaraq əsas vəzifəmiz dövlət vəsaiti hesabına fermerlərdən yetişdirdikləri kənd təsərrüfatı məhsullarını satın almaq və bu məhsullarla müxtəlif dövlət qurumlarının qida təchizatını həyata keçirməkdir. Bu günə qədər məhsullarının satışında problem yaşayan yüzlərlə fermerlə əməkdaşlıq etmişik. Bu fermerlərin 50-yə yaxını Quba, Qusar və Xaçmaz rayonlarında fəaliyyət göstərirlər. Ümumilikdə bu rayonlarda yaşayan fermerlərdən on ay ərzində 400 tona yaxın kənd təsərrüfatı məhsulu tədarük etmişik. Həm bu regionda, həm də digər regionlarda əməkdaşlıq etdiyimiz fermerlərin sayı hər keçən gün artmaqdadır”.
Leyla Məmmədova daha sonra fermerləri ATT tərəfindən həyata keçirilən layihələrə qoşulmağa dəvət edib: “Bildirmək istəyirəm ki, həyata keçirdiyimiz layihələr sizə öz məhsullarınızı daha tez və sərfəli qiymətə satmağa kömək edəcək. Hər birinizi layihələrimizə qoşulmağa dəvət edirəm. “Kənddən Şəhərə” layihəsi çərçivəsində Bakı şəhərində iki satış mərkəzi fəaliyyət göstərir. Mütəmadi olaraq hər həftəsonu paytaxtın müxtəlif nöqtələrində “Kənddən Şəhərə” yarmarkaları təşkil edirik. Bütün bu yarmarka və satış mərkəzlərində paytaxt sakinlərinə sizin yetişdirdiyiniz məhsullar təqdim edilir. Yarmarkalarda iştirak edən fermerlər öz məhsullarını birbaşa alıcılara satırlar. Biz fermerləri ödənişsiz yer və lazımi avadanlıqlarla təmin edirik. “Şəhərdən Kəndə” layihəsi isə sizə təsərrüfatınızdan əlavə gəlir götürmək imkanı yaradacaq. Siz öz təsərrüfat sahənizdə yerli və xarici turistləri qonaq etməklə həm də məhsullarınız üçün alternativ satış kanalı əldə edəcəksiniz. AFAQ layihəmiz isə qadınları hədəf götürən bir layihədir. Bu layihəni həyata keçirməklə aqrar sahədə fəaliyyət göstərən qadınların sayını artırmaq istəyirik”.
Leyla Məmmədova əlavə edib ki, yetişdirdikləri məhsulların satışında çətinlik çəkən fermerlərə dəstək göstərilir və bu ənənə gələcəkdə də davam etdiriləcək: “Mən sizdən xahiş edirəm ki, rastlaşdığınız hər hansı problemlə bağlı regional idarələrimizə, yaşadığınız rayonda yerləşən DAİM-ə və ya 1652 qaynar xəttinə, eləcə də 050 400 88 99 nömrəsinə müraciət edəsiniz. Ola bilər ki, sui-istifadə halları ilə rastlaşasınız. Əməkdaşımız olmayan hansısa şəxslər bizim adımızdan sizə müraciət edə bilərlər, onlara inanmayın. Birbaşa bizim idarələrimizə yaxınlaşın və problemlərinizi bildirin. Biz sizin problemlərinizi həll etmək üçün əlimizdən gələni edəcəyik. Bundan əmin ola bilərsiniz. Məqsədimiz sizin təsərrüfatınızı daha da inkişaf etdirməyinizə yardım etməkdir”.
Xatırladaq ki, “Aqrar Tədarük və Təchizat” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin rəhbər şəxsləri mütəmadi olaraq müxtəlif regionlarda fermerlərlə görüşlər keçirirlər. Bu görüşlər davam etdiriləcək.

Executives of “Agro Procurement and Supply” OJSC, Under the Ministry of Agriculture, met local farmers and manufacturers of food products at Quba, Gusar, Khachmaz region. Farmers were informed about the activities, projects and future plans of the Agro Procurement and Supply at the State Center of the Agrarian Development at these regions. Farmers and food producers have invited to join the ““From the Village to the City””, “From City to the Village”, “AFAQ”( Azerbaijani Women in Agriculture) projects. Farmers' problems were also heard on and appeals were noted.
Chairman of the Board of “Agro Procurement and Supply” OJSC, Leyla Mammadova, informed the farmers about the activities of the organization headed by her: “Our main task as an organization is to buy agricultural produce from farmers at the expense of public funds and to provide foodstuffs to various government agencies. So far, we have cooperated with hundreds of farmers who have problems with selling their products. About 50 of these farmers operate in Guba, Gusar and Khachmaz regions. In total, we have supplied about 400 tons of agricultural products for ten months from farmers living in these areas. The number of farmers we cooperate with in this region and in other regions is increasing day by day”.
Later, Leyla Mammadova invited farmers to join the project, which is operated by “Agro Procurement and Supply”: “I want to inform that the projects which we are implementing will help you to sell your products faster and at a more affordable price. I invite all of you to join our projects. Two shopping centers operate in Baku within the project "From the Village to the City". Regularly we organize "From the Village to the City «fairs in different locations in the capital every week. In all these fairs and shopping centers, the residents of the capital will be provided with your products. The farmers, who are participating in fairs, sell their products directly to buyers. We provide farmers with free space and equipment. And the project- “From City to the Village” will give you an opportunity to earn extra income from your farm. You will be able to get an alternative sales channel for your products with hosting local and foreign tourists in your farm. And our AFAQ (Azerbaijani Women in Agriculture) project is aimed at women. We want to increase the number of women who are working in the agrarian sector, by implementing this project”.
Leyla Mammadova added that, the farmers who have difficulty for selling their products, is supported and this tradition will continue in the future: I request you to contact our regional offices, State Centers of the agrarian Development, 1652 hot line, and 050 400 88 99 number, for any problems. You may encounter abuse. Anyone, who is not our employee can apply to you, not believe them. Please, go directly to our offices and report your concerns. We will do our best to solve your problems. You can be sure of that. Our goal is to help you to grow your business”.
Recall that the executives of the “Agro Procurement and Supply” OJSC regularly hold meetings with farmers in different regions. These meetings will continue.