Ağsu rayon kənd təsərrüfatı idarəsinin təşkilatçılığı ilə “Pambıq bitkisinin əsas zərərvericiləri və onlara qarşı mübarizə tədbirləri”nə həsr edilən maarifləndirici seminar keçirilib. Bildirilib ki, pestisidlərin tətbiqi zamanı işçilər xüsusi geyimlərlə, kimyəvi mübarizə aparılan ərazi isə xəbərdaredici nişanlar və plakatlarla təmin olunmalıdır. Pestisidlərlə işləyən şəxslər onun xüsusiyyətləri, toksiklik dərəcəsi, məsarif norması, istifadə sayı haqqında tam məlumatlı olmalıdırlar. Onun tətbiqi zamanı qonşu ərazilərin və sahələrin sahibləri, torpaq mülkiyyətçiləri, fermerlər ərazidə aparılan kimyəvi mübarizə və texniki təhlükəsizlik tədbirləri ilə qabaqcadan məlumatlandırılmalıdır. İşçi məhlulu hazırlanarkən və tətbiq edilərkən ərazilərə uşaqların, xəstələrin, hamilə qadınların buraxılması qadağandır. Kimyəvi mübarizə tədbirlərinin axşamlar aparılması məqsədəuyğundur.
Seminarda pambıq bitkilərində sovka və mənənələrə qarşı istifadə olunan preparatların hazırlanma qaydası əyani şəkildə iştirakçılara göstərilib, verilən suallar cavablandırılıb.