Aqrar Tədarük və Təchizat ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Leyla Məmmədovanın rəhbərliyi altında nümayəndə heyəti Moskvada işgüzar səfərdədir. Səfərdə məqsəd 24-27 sentyabr tarixlərində Moskva Beynəlxalq Qida Sərgisində iştirak etməkdir.
Sərgidən əvvəl, sentyabrın 23-də isə Aqrar Tədarük və Təchizat ASC-nin nümayəndə heyəti Hindistan Qida istehsalçılarının ənənəvi Forumunda iştirak edib. Görüş çərçivəsində “Hindistan və MDB ölkələrinin 2020-ci ildə qida ticarəti münasibətlərinə ümumi baxış” mövzusunda baş tutan plenar sessiyada qurumun İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Vüqar Namazov və ixrac şöbəsinin müdiri Bahadır Rəşidli təqdimatla çıxış edib.
Daha sonra 25-dən artıq Şirkət təmsilçisinin iştirak etdiyi Foruma fəxri qonaq kimi qatılan ATT İdarə Heyətinin sədri Leyla Məmmədova çıxış edərək Azərbaycanda kənd təsərrüfatının bugünkü vəziyyəti, investisiya imkanları barədə məlumat verib, tədbirdə iştirak edən Şirkət nümayəndələrini 2020-ci ildə Bakıda keçiriləcək “Caspian Agro” Beynəlxalq Sərgisinə dəvət edib.
Görüş barədə fikirlərini bölüşən Leyla Məmmədova davamlı olaraq müxtəlif beynəlxalq sərgilərdə iştirak etdiklərini, yerli fermer və qida istehsalçılarının sərgilərdə iştirakını dəstəklədiklərini bildirib.
“Moskva Beynəlxalq Qida Sərgisi bu sahədə ən böyük sərgilərdən biridir. Davamlı olaraq bu və digər ölkələrdə keçirilən sərgilərdə ölkəmizi təmsil edirik. Azərbaycan istehsalı kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ixrac coğrafiyasını genişləndirmək üçün mütəmadi olaraq ikitərəfli görüşlər keçiririk. Bu dəfə Hindistan Qida istehsalçıları ilə ikitərəfli görüşümüz oldu. Bu günə qədər ixrac əməliyyatlarımızda ənənəvi ölkələrlə yanaşı, Nigeriya, BƏƏ kimi qeyri-ənənəvi ölkələr də yer alıb. İxrac hədəflərimiz böyükdür və Hindistan nümayəndə heyəti ilə görüşümüzdə də Azərbaycan kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsullarının ixracı prioritet müzakirə mövzusu oldu.”
Forumda iştirak edən Şirkət nümayəndələrini sabah start götürəcək Moskva Beynəlxalq Qida Sərgisində Azərbaycan stendini ziyarət etməyə dəvət edən Leyla Məmmədova Hindistan iş adamlarının ölkəmizdə kənd təsərrüfatı sahəsinə investisiya qoymaqda maraqlı olduqlarını, bunun üçün Aqrar Tədarük və Təchizat ASC tərəfindən lazımi dəstək göstəriləcəyini bildirib.
Xatırladaq ki, Moskva Beynəlxalq Qida Sərgisi sentyabrın 27-dək davam edəcək. Aqrar Tədarük və Təchizat ASC sərgidə “Kənddən Şəhərə” adı altında qablaşdırılmış yerli istehsal kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsullarını nümayiş etdirəcək.

A delegation led by Chair of the Management Board of the Agro Procurement and Supply OJSC, Leyla Mammadova, is on a business trip to Moscow. The purpose of the visit is to attend the Moscow International Food Exhibition on September 24-27.
Before to the exhibition, on September 23, a delegation of the Agro Procurement and Supply OJSC attended the Indian Food Manufacturers' Traditional Forum. Vugar Namazov, Advisor to the Chair of the Management Board and Bahadir Rashidli, the Head of the Export Department, made a presentation at the plenary session on the theme "India's and CIS's vision of food trade in 2020".
More than 25 representatives of the companies attended to the forum, as the honorary guest of the forum, Leyla Mammadova spoke about the current state of agriculture in Azerbaijan, investment opportunities, and invited representatives of the companies to participate in the 2020 Caspian Agro International Exhibition in Baku.
Leyla Mammadova stated they regularly participate in various international exhibitions and support the participation of local farmers and food producers at the exhibitions.
“The Moscow International Food Exhibition is one of the biggest exhibitions in this sector. We represent our country at exhibitions in different countries on a regular basis. We regularly hold bilateral meetings to expand the geography of export of Azerbaijan's agricultural and food products. This time we had a bilateral meeting with Indian Food Producers. So far, in our export operations, along with traditional countries, there are also non-traditional countries such as Nigeria and the UAE. Our export targets are large and our agricultural and food exports have been a priority theme during our meeting with the Indian delegation. ”
Leyla Mammadova, who invited representatives of the companies to visit the stand at the Moscow International Food Exhibition, which will start tomorrow, stated that Indian executives are interested in investing in agriculture in our country and Agro Procurement and Supply OJSC will support it.
The Moscow International Food Exhibition will last until September 27. Agro Procurement and Supply OJSC will present local agricultural and food products packaged under the name "From Village to City".