Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyi (AXA) dabaq xəstəliyinə qarşı ilin ikinci yarımilliyi üçün profilaktik peyvəndləmə tədbirinə başlayıb. Artıq dabaq vaksininin ikinci bölgüsü yekunlaşdırılıb və yerlərə çatdırılıb.
Peyvəndləmə Ümumdünya Heyvan Sağlamlığı Təşkilatının tələblərinə uyğun olaraq «Azərbaycan Respublikası üzrə 2020-ci il üçün epizootiya əleyhinə profilaktik və diaqnostik tədbirlər planı"na əsasən aparılır.Qeyd edək ki, ötən 8 ay ərzində ölkə ərazisində 2327188 baş (o cümlədən 93406 baş cavan heyvanlarda) iribuynuzlu və 4 544 145 baş xırdabuynuzlu heyvan dabaq xəstəliyinə qarşı peyvənd edilib.
AXA mütəxəssisləri tədbirləri xüsusi geyim dəsti, əlcək və qoruyucu maskalardan istifadə etməklə aseptika və antiseptika qaydalarına uyğun yerinə yetirirlər. Aparılan peyvəndləmədən sonra dezinfeksiya işləri görülür. Bunlarla yanaşı, baytar mütəxəssisləri fermer və fərdi təsərrüfat sahiblərinə müxtəlif xəstəliklər haqqında da məlumatlar verirlər.
Aqrar Xidmətlər Agentliyi dabaq xəstəliklərinə qarşı aparılan profilaktik tədbirlərin daha səmərəli və operativ həyata keçirilməsi üçün heyvan sahiblərini və aidiyyəti yerli qurumların baytar mütəxəssislərini əməkdaşlığa dəvət edir. AXA xatırladır ki, heyvanların peyvənddən yayındırılması onların xüsusi təhlükəli xəstəliklərə yoluxmasına şərait yarada bilər.