Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov FAO-nun baş direktoru Qu Donqyu ilə görüşüb
Almaniyada səfərdə olan Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov Qlobal Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı üzrə Qlobal Forum çərçivəsində BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) baş direktoru Qu Donqyu ilə görüşüb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, nazir Azərbaycanla FAO arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, FAO ilə imzalanmış Tərəfdaşlıq Proqramında əksini tapan məsələlər uğurla həyata keçirilir: “Ölkəmizdə aqrar siyasətin prioritet istiqamətlərini ərzaq təhlükəsizliyinin, o cümlədən ölkə əhalisinin keyfiyyətli, sağlam ərzaq məhsulları ilə təmin olunması və kənd yerlərinin inkişafı təşkil edir. Bu hədəflər FAO-nun əsas fəaliyyət istiqamətləri və hədəfləri ilə üst-üstə düşür. FAO ilə uğurlu əməkdaşlıq modelinin qurulması BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasına da öz töhfəsini vermiş olur. Biz beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığa böyük önəm veririk, bu mənada FAO beynəlxalq sahədə əməkdaşlıq etdiyimiz ən mühüm tərəfdaşımızdır”.
İnam Kərimov hazırda Azərbaycanla FAO-nun əməkdaşlıq çərçivəsində 10-dək birgə layihənin həyata keçirildiyini, bu layihələrin toxumçuluq, heyvandarlıq, fitosanitar xidmətlər, ziyanvericilərə qarşı mübarizə sahələrini əhatə etdiyini vurğulayıb.
Nazir Azərbaycanda aqrar sahədə aparılan islahatlar, Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sisteminin tətbiqi, aqrar xidmətlərin elektronlaşdırılması barədə məlumat verib. O bildirib ki, EKTİS-in tətbiqi ilə kənd təsərrüfatına dövlət dəstəyinin daha şəffaf, ünvanlı və operativ şəkildə çatdırılması təmin ediləcək. Yeni sistemin tətbiqinin əsas üstünlüklərindən biri vaxt itkisinin aradan qalxması və ölkə üzrə aparılmış əkin barədə məlumatların fermerlər üçün əlçatan olmasıdır.
FAO-nun baş direktoru Azərbaycanda EKTİS-in tətbiqi ilə bağlı prosesdən məlumatlı olduğunu bildirib və aqrar xidmətlərin tam elektronlaşmasını ciddi islahat adlandırıb. O qeyd edib ki, Azərbaycan aqrar xidmətləri elektronlaşdırmağa nail olmaqla ciddi uğurla imza atıb və öz təcrübəsini digər ölkələrlə bölüşməlidir. FAO-nun dəstəyi ilə “Rəqəmsal Kənd Təsərrüfatının Transformasiyası Seminarı” adlı layihənin həyata keçirildiyini xatırladan Qu Donqyu bildirib ki, aqrar sahədə elektronlaşma kənd təsərrüfatı məhsullarını istehsal və məhsuldarlıq göstəricilərini yüksəltməyə, bazarlara çevik çıxış imkanları əldə etməyə, istismar xərclərini azaltmağa imkan verir. Artıq dünyada bütün sahələrdə yüksək texnologiyaların tətbiqinin genişləndiyini vurğulayan baş direktor qeyd edib ki, kənd təsərrüfatı da bu prosesdən kənarda qalmamalıdır. Bu baxımdan Azərbaycanın aqrar xidmətlərin elektronlaşdırılması istiqamətində atdığı addımları yüksək qiymətləndirən Qu Donqyu əmin olduğunu bildirib ki, prosesin uğurla başa çatdırılması ölkədə aqrar sahənin inkişafına ciddi təkan verəcək.
FAO-nun baş direktoru Azərbaycanla təşkilat arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin qurulmasından məmnun olduğunu deyib. Qeyd edib ki, təmsil etdiyi təşkilat Azərbaycanla 1995-ci ildən əməkdaşlıq edir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində ötən illər ərzində 50-dən çox layihə həyata keçirilib. Qu Donqyu aqrar sahədə dayanıqlı, səmərəli və peşəkar mütəxəssis bazasının formalaşdırılmasına yönəlmiş layihələrin bundan sonra da dəstəklənəcəyini deyib.
Görüşdə Azərbaycanla FAO arasında imzalanmış Tərəfdaşlıq Sazişi çərçivəsində görülən işlər müzakirə olunub, Qlobal Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı üzrə Qlobal Forum çərçivəsində müzakirə edilən məsələlərin həlli istiqamətində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq modellərinin işlənməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Zaqatalada arıçılar üçün beynəlxalq ekspertin iştirakı ilə maarifləndirici sahə görüşü keçirilib
Azərbaycanda sığortalanan əkin sahələri 341 min hektarı keçib
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatı torpaqlarının icarəsi üzrə 4-cü investisiya müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib

Azerbaijani Agriculture Minister Inam Karimov, who is visiting Germany, met Director-General of the Food and Agriculture Organization (FAO) of the United Nations Qu Dongyu within the framework of the Global Forum for Food and Agriculture.
AZERTAJ has reported the minister as saying that cooperation between Azerbaijan and FAO has entered a new phase. The minister said that matters outlined in the Partnership Program signed with FAO are being successfully implemented: "The priority of agrarian policy in our country is to ensure food security, including the provision of quality and healthy food to the population and rural development. These goals coincide with FAO's main activities and targets. The establishment of a successful model of cooperation with FAO contributes to the implementation of the UN's Sustainable Development Goals. We attach great importance to cooperation with international organizations, and in this regard, FAO is our most important international partner."
Inam Karimov said that up to 10 joint projects are being currently implemented within the framework of cooperation between Azerbaijan and FAO and that the projects cover the fields of seed production, cattle-breeding, phytosanitary services and pest control.
The minister spoke about reform conducted in the agrarian sector in Azerbaijan, the introduction of the Electronic Agricultural Information System, and the electronification of agrarian services. He said that the introduction of EAIS will ensure that government support to agriculture is provided in a more transparent, targeted and swift manner. One of the main advantages of the introduction of the new system is that it eliminates time losses and provides farmers with access to information about sowing done across the country.
The FAO director-general said he was informed about the EAIS introduction process in Azerbaijan, and described the full electronification of agrarian services as serious reform. He said that Azerbaijan is a big success as it has electronified agrarian services and should share its experience with other countries. He recalled that a project titled "Digital Agricultural Transformation Workshop" was implemented with the support of FAO. He said that electronification in the agrarian sector will enhance agricultural output and productivity, provide quick access to markets and reduce operating costs. The director-general said that the introduction of high technology in all fields is expanding around the world. He said agriculture should not be left out of the process either. In this regard, Qu Dongyu highly praised the steps taken by Azerbaijan to electronify agrarian services. He expressed confidence that a successful completion of the process will give a major impetus to the development of the agrarian sector in the country.
The FAO director-general said he is pleased that high-level relations were established between Azerbaijan and the organization. He said that the organization he represents has cooperated with Azerbaijan since 1995. More than 50 projects have been implemented within this cooperation over the past years. Qu Dongyu said that projects aimed at forming a stable, efficient and professional specialist base in the agrarian sector will continue to receive support.
Work done under the Partnership Agreement signed between Azerbaijan and FAO was discussed at the meeting, and an exchange of opinions was conducted about the development of bilateral and multilateral cooperation models toward the resolution of matters discussed within the framework of the Global Forum for Food and Agriculture.
A seminar on the development of rural areas and setting-up a national agro-tourism system was held in Azerbaijan