Bakıda 11-14 aprel 2019-cu il tarixlərində “Fərdi aqrar təsərrüfatların iqlim dəyişikliyinə adaptasiyası” mövzusunda fermerlər üçün təlim-seminar keçirilib.
Tədbir Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi və “AzerGold” QSC-nin Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin birgə tərəfdaşlığı ilə baş tutub.
Təlim-seminarda çıxış edən kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Seyfəddin Talıbov iqlim dəyişikliyinin aqrar sahəyə təsiri məsələsinə toxunub. Nazir müavini bildirib ki, müasir texnologiyaların tətbiqi ilə fermerlər iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirini yumşalda bilərlər.
Təlimdə iqlim dəyişikliyinin ətraf mühit, iqtisadi inkişaf, sosial rifah və insan sağlamlığına təsiri, iqlim dəyişikliyinin mümkün mənfi təsirinin aradan qaldırılması, həmçinin iqlim dəyişikliyinə adaptasiya və s. mövzularda təqdimatlar keçirilib.
Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin baş mütəxəssisi Yaqub Quliyev “İqlim dəyişikliyi və kənd təsərrüfatı” mövzununda təqdimatla çıxış edib, fermer təsərrüfatlarında iqlim dəyişikliyinə adaptasiya və onun mənfi təsirinin yumşaldılması üçün tətbiq edilən texnologiyalar barədə fermerlərə geniş məlumatlar verib.
Təlim-seminarda qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb, fermerləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.