Noyabrın 6-dan 8-dək ABŞ-da Oklahoma-Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Forumu keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, forumda Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimovun rəhbərliyi ilə kənd təsərrüfatı şirkətlərinin və aqrar tədqiqat qurumlarının daxil olduğu geniş tərkibli nümayəndə heyəti, ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi və Birləşmiş Ştatların aparıcı kənd təsərrüfatı şirkətləri, beynəlxalq maliyyə institutları və müvafiq akademik dairələrin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Forumun məqsədi ABŞ-ın iri kənd təsərrüfatı ştatlarından olan Oklahomanın aqrar sahədə fəaliyyət göstərən iş adamları ilə Azərbaycanın sahibkar və fermerləri arasında əməkdaşlıq yaratmaq, heyvandarlığın inkişafı, orta və iri fermer təsərrüfatlarının idarə olunması, məhsuldarlığın artırılması ilə bağlı aqrar sahədə tətbiq edilən yeni metodlarla tanışlıq, dənli və dənli-paxlalı bitkilərin müasir üsullarla becərilməsi məsələlərini müzakirə etməkdir.
Forum çərçivəsində Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov Oklahoma ştatının qubernatoru Kevin Stittlə görüşüb. Görüşdə kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq imkanları geniş müzakirə olunub.
Nazir kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda həyata keçirilən aqrar islahatlar, kənd təsərrüfatı fəaliyyətinin vergidən azad edilməsi, kənd təsərrüfatı texnikası və damazlıq heyvan satışı bazarının liberallaşdırılması xarici şirkətlər, o cümlədən Oklahoma ştatının aqrar sahədə ixtisaslaşmış şirkətləri üçün geniş investisiya imkanları yaradır.
Oklahoma ştatının qubernatoru Kevin Stitt, öz növbəsində, Azərbaycan ilə Oklahoma ştatı arasında münasibətlərin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu qeyd edib. Qubernator iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin və akademik qurumların uğurla əməkdaşlıq edəcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatasının icraçı direktoru Natiq Baxışov tədbirin təşkil edilməsində verdikləri dəstəyə görə forumun tərəfdaşlarına təşəkkürünü bildirib.
Forumda ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatasının Direktorlar Şurasının həmsədri Reza Vəziri, ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Administratorunun Avropa və Avrasiya üzrə müavininin köməkçisi Aleks Sokolovski, Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Azərbaycanın ABŞ-dakı səfiri Elin Süleymanov, Oklahoma ştatının qubernatoru Kevin Stitt, Oklahoma Milli Qvardiyasının rəhbəri, general-leytenant Maykl Tompson, Oklahoma konqresmeni Markueyn Mullin çıxış ediblər. Çıxışlarda Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda, xüsusilə kənd təsərrüfatı sahəsində mövcud imkanlardan söz açılıb. Natiqlər Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (ADAU) və Oklahoma Dövlət Universiteti arasında imzalanan Anlaşma Memorandumunun aqrar sahədə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da genişlənməsində xüsusi rol oynayacağını bildiriblər. Qeyd olunub ki, Oklahoma-Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Forumu aqrar sahədə qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarını araşdırmaq üçün əlverişli platformadır.
Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlardan danışaraq, kənd təsərrüfatının qeyri-neft sektorunun inkişafında mühüm rola malik olduğunu qeyd edib, aqrar sahənin inkişafının ölkəmizdə prioritet olduğunu diqqətə çatdırıb. Kənd təsərrüfatının inkişafına dövlət dəstəyindən, bu istiqamətdə aparılan islahatlardan söz açan nazir, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən aqrar sektorun bütün sahələrinə xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini vurğulayıb.
Forum Azərbaycanın Dövlət Bayrağı Gününə təsadüf etdiyinə görə təntənəli mərasim keçirilib. Əvvəlcə Azərbaycanın və ABŞ-ın dövlət bayraqları Oklahoma Milli Qvardiyasının fəxri qarovulu tərəfindən təntənəli şəkildə zala gətirilib, Amerika Birləşmiş Ştatları və Azərbaycan Respublikasının dövlət himnləri səsləndirilib. Sonra Oklahoma ştatının qubernatoru Kevin Stitt 9 noyabr tarixinin Oklahomada Azərbaycanın Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd olunmasını təsbit edən xüsusi Bəyannaməni Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimova və ölkəmizin ABŞ-dakı səfiri Elin Süleymanova təqdim edib.
Oklahoma-Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Forumunda ABŞ və Azərbaycan arasında kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı ticarət və investisiyaların təşviqi perspektivləri müzakirə olunub.
Forum çərçivəsində keçirilən dörd sessiyada kənd təsərrüfatı sahəsində təhsil və bacarıqların artırılması, bu sahədə texniki peşə təhsilinin əhəmiyyəti, vergilər sahəsində keçirilən islahatlar, Azərbaycan hökuməti tərəfindən kənd təsərrüfatı sahəsində tətbiq edilən vergi güzəştləri, habelə aqrobiznes sahəsində innovativ texnologiyaların və metodların tətbiqi, kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişaf problemləri, yeni suvarma və süni mayalandırma üsulları, bu sahədə mövcud texnologiyalar barədə geniş müzakirələr aparılıb.
Oklahomanın şirkət təmsilçiləri öz qabaqcıl təcrübələri və texnologiyaları barədə təqdimatlar edib, Azərbaycanla əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətini bildiriblər.
Sonra tədbir iştirakçıları üçün rəsmi qəbul təşkil olunub. Tədbirdə çıxış edən iştirakçılar Oklahoma-Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Forumunun Azərbaycanla bu ştat arasında mövcud əlaqələri və əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirəcəyinə əmin olduqlarını bildiriblər.
Daha sonra Gədəbəy şəhəri ilə Oklahoma ştatının Stilluater (Stillwater) şəhəri arasında qardaşlaşma və qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədi Azərbaycan tərəfdən Gədəbəy Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İbrahim Mustafayev və ABŞ tərəfdən Stilluater Şəhər Şurasının üzvü Emi Dzialovski imzalayıblar.
Qeyd edək ki, Birinci Oklahoma-Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Forumu Oklahoma Kənd Təsərrüfatı, Qida və Meşə Təsərrüfatı Departamenti, Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi, Azərbaycanın Birləşmiş Ştatlardakı səfirliyi və Amerikanın Azərbaycandakı Ticarət Palatası ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Birləşmiş Ştatlar-Azərbaycan Ticarət Palatası (USACC), Oklahoma Ticarət Departamenti və ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Azərbaycandakı missiyası ilə birgə təşkil edilib.

The United States hosted an Oklahoma-Azerbaijan Agricultural Forum on 6-8 November.
A large delegation led by Azerbaijani Agriculture Minister Inam Karimov, which included agricultural companies and agrarian research organisations, and representatives of the US Agency for International Development, leading US agricultural companies, international financial institutions and relevant academic circles attended the forum, AZERTAC has reported.
The purpose of the forum was to establish cooperation between agrarian entrepreneurs from Oklahoma, a large agricultural US state, and Azerbaijani entrepreneurs and farmers, to familiarise the participants with new methods used in the agricultural sector to develop cattle-breeding, manage medium-sized and large farms and increase productivity, and to discuss modern methods of growing cereals and legumes.
During the forum, Agriculture Minister Inam Karimov met Oklahoma state governor Kevin Stitt. During the meeting, the two had a detailed discussion of cooperation opportunities in the field of agriculture.
The minister stressed that there was a great potential for the expansion of mutual relations in the field of agriculture. He said that the agrarian reform being conducted in Azerbaijan, the exemption of agricultural activities from taxes, and the liberalisation of the agricultural machinery and breeding cattle sale market created wide investment opportunities for foreign companies, including Oklahoma companies that specialised in the agrarian field.
For his part, Oklahoma state governor Kevin Stitt said that the relationship between Azerbaijan and Oklahoma entered a new phase. The governor said he hoped that companies and academic institutions operating in the two countries in the field of agriculture would cooperate successfully.
Natig Bakhishov, the executive director of the US-Azerbaijan Chamber of Commerce, thanked the partners of the forum for the support they had provided toward the organisation of the event.
Reza Vaziri, the co-chairman of the Board of Directors of the US-Azerbaijan Chamber of Commerce; Alex Sokolowski, deputy assistant administrator for the Bureau for Europe and Eurasia at the United States Agency for International Development (USAID); Azerbaijani Agriculture Minister Inam Karimov; Azerbaijani ambassador to the USA Elin Suleymanov; Oklahoma state governor Kevin Stitt; Oklahoma National Guard chief Lt-Gen Michael Thompson; and Oklahoma Congressman Markwayne Mullin delivered speeches at the forum. In their speeches, they spoke about opportunities available in Azerbaijan's non-oil sector, especially in the field of agriculture. The speakers said that the Memorandum of Understanding signed between Azerbaijani State Agrarian University (ADAU) and Oklahoma State University would have a special role to play toward a further expansion of bilateral agrarian cooperation. They said that the Oklahoma-Azerbaijan Agricultural Forum was a favourable platform to investigate cooperation opportunities in the agrarian field.
Azerbaijani Agriculture Minister Inam Karimov spoke about reform under way to diversify the economy in our country. He said that agriculture had an important role to play toward the development of the non-oil sector and that the development of the agrarian field was a priority in our country. The minister spoke about state support for the development of agriculture and reform conducted to this end. He stressed that President of the Azerbaijani Republic Ilham Aliyev showed special attention to all fields within the agrarian sector and took special care of them.
The forum coincided with Azerbaijani State Flag Day and for this reason a solemn ceremony was held. First, a guard of honour of the Oklahoma National Guard brought the Azerbaijani and US state flags into the room in a solemn manner, and the state anthems of the United States of America and of the Azerbaijani Republic were played. Then, Oklahoma state governor Kevin Stitt presented to Azerbaijani Agriculture Minister Inam Karimov and our country's ambassador to the USA Elin Suleymanov a special Declaration that depicts that 9 November is marked in Oklahoma as Azerbaijani State Flag Day.
Prospects for promotion of mutual trade and investment in the agricultural field between the USA and Azerbaijan were discussed at the Oklahoma-Azerbaijan Agricultural Forum.
At four sessions held during the forum, detailed discussions were held about improvement of agricultural education and skills, the importance of vocational training in this field, tax reform being conducted, tax concessions provided by the Azerbaijani government in the field of agriculture, and also use of innovative technology and methods in the field of agrobusiness, problems related to sustainable development in agriculture, and new irrigation and artificial insemination methods and existing technology in this field.
Representatives of Oklahoma companies delivered presentations about their progressive expertise and technology and said they planned to continue to cooperate with Azerbaijan.
Then, an official reception was organised for event participants. Participants who delivered speeches at the event said they were confident that the Oklahoma-Azerbaijan Agricultural Forum would strengthen the existing relationship and cooperation between Azerbaijan and Oklahoma state even further.
Afterward, a memorandum toward cooperation between the town of Gadabay and the city of Stillwater in Oklahoma and to make them sister cities was signed. On the Azerbaijani side, the document was signed by Ibrahim Mustafayev, the chief of the Gadabay District executive authorities, and on the US side, it was signed by Amy Dzialowski, a member of the Stillwater City Council.
The first Oklahoma-Azerbaijan Agricultural Forum was organised jointly by the Oklahoma Department of Agriculture, Food and Forestry, the Azerbaijani Agriculture Ministry, the US embassy in Azerbaijan, the US-Azerbaijan Chamber of Commerce within the partnership between the Azerbaijani embassy in the United States and the US Chamber of Commerce in Azerbaijan, the Oklahoma Department of Commerce, and the Azerbaijan mission of the United States Agency for International Development (USAID).