Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Dövlət Baytarlıq Xidməti (DBX) noyabrın 12-dən ölkə üzrə başlanan “quş qripi” xəstəliyi ilə bağlı monitorinqi ardıcıl davam etdirir. Monitorinq milli qoruq və parklarda, quşçuluq və fərdi təsərrüfatlarda aparılır. Artıq Dövlət Baytarlıq Xidmətinin əməkdaşları seçmə üsulla ovlanmış 27 baş (Pirallahı adasındakı Abşeron Milli Parkından 4 baş, Şabran rayonundakı Ağzıbir ovçuluq təsərrüfatdan 8 baş, Salyan rayonundakı Şirvan Milli Parkından 5 baş, Lənkəran rayonundakı Qızılağac Dövlət Təbiət Qoruğundan 10 baş) köçəri quşlardan patoloji material, həmçinin Abşeron, Neftçala, Oğuz, Şabran, Salyan və Tərtər rayonlarındakı şəxsi və quşçuluq təsərrüfatlarında saxlanılan 214 baş ev quşundan qan nümunələri götürüblər.
Köçəri quşlar üzrə monitorinq aparılan ərazilərdə xəstə və xəstəlikdən tələf olan quşlara təsadüf edilməmiş, eləcə də təsərrüfatlarında saxlanılan quşlar arasında hər hansı iti yoluxucu infeksion xəstəliyə rast gəlinməmişdir.
Götürülmüş materiallar Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun Milli İstinad Laboratoriyasında müayinə olunacaq və nəticələr ictimaiyyətə açıqlanacaq.