Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 10-da “John Deere” şirkətinin Mərkəzi Asiya və MDB ölkələri üzrə prezidenti, “John Deere Walldorf International” MMC-nin Baş icraçı direktoru Ksaba Leykonu qəbul edib.
Söhbət zamanı Azərbaycanda kənd təsərrüfatının geniş potensialının olduğu vurğulanaraq, bu sahənin inkişafı ilə bağlı dövlət səviyyəsində həyata keçirilən işlər qeyd olundu.
“John Deere” şirkətinin ölkəmizdə uğurla fəaliyyət göstərdiyini deyən qonaq əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduqlarını bildirdi, Azərbaycanda pambıqçılıq sənayesi ilə bağlı irəli sürdükləri layihə barədə məlumat verdi.
Ksaba Leykon Bakıda şahidi olduğu inkişafın onda dərin təəssürat hissi yaratdığını dedi.
Görüşdə Azərbaycanla şirkət arasında əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olundu, təhsil və təlim mərkəzinin yaradılması, qarşılıqlı təcrübə, suvarma, logistika, pambıq və taxıl istehsalı dəyər zəncirinin rəqəmsallaşdırılması məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Qeyd edək ki, 1837-ci ildə ABŞ-da qurulmuş “John Deere” kənd təsərrüfatı, tikinti və meşəçilik avadanlıqlarının istehsalı ilə məşğul olan qlobal miqyasda aparıcı şirkətlərdən biridir. Şirkətin əsas fəaliyyət sahələrinə traktor, kombayn, pambıqyığan maşınların istehsalı daxildir. Ötən il ümumi gəliri 52 milyard ABŞ dollarına yaxın olan “John Deere”in 30-dan çox ölkədə zavodları və ofisləri fəaliyyət göstərir.

• President Ilham Aliyev received President for CIS and Central Asia at John Deere
On December 10, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Csaba Lejko, President for CIS and Central Asia at John Deere and Chief Executive Officer of John Deere Walldorf International GmbH.
The meeting highlighted Azerbaijan's vast agricultural potential, as well as the initiatives implemented at the state level to promote the development of this sector.
Noting that John Deere successfully operates in Azerbaijan, Csaba Lejko expressed the company’s interest in expanding cooperation and provided an overview of the initiative they have proposed regarding Azerbaijan's cotton sector.
Csaba Lejko said he was deeply impressed by the development he witnessed in Baku.
During the meeting, the sides discussed prospects for cooperation between Azerbaijan and the company, including the establishment of an education and training center, exchange of experience, and issues related to irrigation, logistics, and the digitalization of the cotton and grain production value chain.
Founded in the United States in 1837, John Deere is recognized as one of the leading global companies specializing in the manufacturing of agricultural, construction, and forestry machinery. Its main areas of activity include the production of tractors, combines, and cotton pickers. With total revenue nearing $52 billion last year, John Deere operates globally with plants and offices in more than 30 countries.