Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində olan “Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin Loqistika və Anbar Departamentinin əməkdaşları üçün qida məhsullarının qəbulu, saxlanması və daşınması üzrə təlim keçirilib. Təlimin əsas məqsədi ASC-nin xidmət səviyyəsinin artırılması və əməkdaşların loqistika və anbar işindəki müasir texnoloji yeniliklərlə tanış edilməsi olub.
Təlim iştirakçıları anbara daxil olan qida məhsullarının kəmiyyət və keyfiyyət üzrə qəbulu, saxlanması, nəqliyyat vasitələrinə yüklənməsi, daşınması və boşaldılması işləri ilə bağlı məlumatlandırılıblar. Təlim iştirakçılarına yüklərin daşınması ilə bağlı əsas tələb və prinsiplər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, əsas prinsiplər məhsulların insan həyatının təhlükəsizliyinə dair məcburi tələblərə uyğun nəqliyyat vasitələrində daşınması və qablaşdırılan bağlamaların yüklənmə, daşınma və boşaldılma prosesləri zamanı salamatlılığını təmin etməkdir.
“Aqrar Tədarük və Təchizat” ASC-nin Loqistika və Anbar Departamentinin direktoru Orxan Qasımov bildirib ki, xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə bu cür təlimlər davamlı olaraq təşkil ediləcək.
“Cəmiyyətin bütün anbarlarında işlərin səmərəli şəkildə qurulması üçün ilk növbədə qida məhsullarının kəmiyyət və keyfiyyət göstəriciləri nəzarətdə saxlanılmalıdır. Tədarük etdiyimiz kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsulları arasında xüsusi saxlanma şəraiti tələb edən məhsullar olur ki, onların saxlanc yerləri də müasir tələblərə cavab verməlidir. Bu məsələdə isə əsas iş anbardarların üzərinə düşür. Məhz təşkil olunan təlimin də əsas məqsədi anbardarların və ümumilikdə loqistika və anbar işi ilə məşğul olan əməkdaşlarımızın bu sahədəki bilik və bacarıqlarını artırmaqdır.”
Qeyd edək ki, “Aqrar Tədarük və Təchizat” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti nizamnaməsinin və Strateji Yol Xəritəsinin tələblərinə uyğun olaraq yerli kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsulları istehsalçıları ilə əməkdaşlıq edir. Belə ki, qurumun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsullarının yerli istehsalçılardan tədarük edilməsini, fiziki və hüquqi şəxslərlə bağlanılmış müqavilə şərtlərinə uyğun olaraq saxlanılmasını və çatdırılmasını həyata keçirməkdir.

Employees of the Department of Logistics and Warehouse of the Agro Procurement and Supply OJSC under the Ministry of Agriculture were trained on receipt, storage and transportation of food products. The main purpose of the training was to improve the service level of the company and to familiarize employees with the latest technological innovations in logistics and warehouse.
The participants were informed about the quantitative and qualitative receipt, storage, loading, transportation and unloading of food products entering the warehouse. Participants were informed about the basic requirements and principles of cargo transportation. It was stated that the main principles are to ensure that products are transported in vehicles according to mandatory human safety requirements and packages are safe during loading, handling and unloading.
Orkhan Gasimov, Director of Logistics and Warehouse Department at Agro Procurement and Supply OJSC, stated that such trainings will be organized on a regular basis to improve service level.
“For efficient organization of work in all warehouses of the company, first and foremost, quantitative and qualitative indicators of food products must be kept under control. There are products that require special storage conditions among our agricultural and food products, and their storage facilities must meet modern requirements. In this case, warehouseman plays an important role. The main purpose of the training is to increase the knowledge and skills of logistics and warehouse staff in general. ”
Note that "Agro Procurement and Supply" OJSC cooperates with local agricultural and food producers according to the regulation and the Strategic Roadmap. Thus, one of the main activities of the company is to procure agricultural and food products from local producers, to maintain and supply them according to the terms of the agreement with individuals and legal entities.