Mayın 5-də kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov 19-cu Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisində (Caspian Agro Week) iştirak edən Özbəkistanın kənd təsərrüfatı naziri İbrokhim Abduraxmonovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov bu ilin mart ayında özbəkistanlı həmkarı ilə Daşkənddə İtaliya-Orta Asiya-Azərbaycan Forumu çərçivəsində məhsuldar görüş keçirildiyini xatırladıb. Nazir Özbəkistanın Azərbaycanın aqrar sığorta modelinə əsaslanaraq öz modelini tətbiq etdiyini bildirib. Azərbaycanın rəqəmsallaşdırma, süni intellekt, aqrar sığorta və kənd təsərrüfatının digər sahələrində nailiyyətlərini Özbəkistan tərəfi ilə bölüşməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycanın Özbəkistana fındıq tinglərinin ixracının davam etdirilməsi, üzümçülük sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğu vurğulanıb. Kənd təsərrüfatı sahəsində rəqəmsallaşma, innovativ texnologiya və həllərin tətbiqi, aqrar sahənin dayanıqlı inkişafının təmin edilməsi, bu istiqamətlərdə təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyi barədə geniş müzakirələr aparılıb, aqrar sahədə qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu bildirilib.
Sonra Aqrar Sığorta Fondu ilə Özbəkistan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Kənd Təsərrüfatı Sığortası Fondu arasında əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb. Sənədi Aqrar Sığorta Fondunun İdarə Heyətinin sədri Fuad Sadıqov və Özbəkistan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Kənd Təsərrüfatı Sığortası Fondunun direktoru Muratjan Açilov imzalayıblar. Sazişin məqsədi Azərbaycanın aqrar sığorta sahəsindəki təcrübəsinin Özbəkistanda tətbiqi, o cümlədən kənd təsərrüfatı sığortası sisteminin inkişafı, risklərin effektiv idarə olunması, sığorta mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, innovativ sığorta məhsullarının tətbiqi, habelə sahənin rəqəmsallaşdırılması vasitəsilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın genişləndirilməsi və möhkəmləndirilməsidir.

Cooperation issues in the agricultural sector between Azerbaijan and Uzbekistan were discussed
On May 5, Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with a delegation led by the Minister of Agriculture of Uzbekistan Ibrokhim Abdurakhmonov, who participated in the 19th Azerbaijan International Agricultural Exhibition (Caspian Agro Week).
Minister of Agriculture Majnun Mammadov recalled a productive meeting with his Uzbek counterpart in March this year within the framework of the Italy-Central Asia-Azerbaijan Forum in Tashkent. The Minister noted that Uzbekistan is implementing its own model based on the Azerbaijani agrarian insurance model. He noted that Azerbaijan is ready to share its achievements in digitalization, artificial intelligence, agrarian insurance and other areas of agriculture with the Uzbek side.
The meeting emphasized that Azerbaijan is interested in continuing the export of hazelnut seedlings to Uzbekistan and expanding cooperation in the field of viticulture. Extensive discussions were held on the importance of digitalization in agriculture, the application of innovative technologies and solutions, ensuring sustainable development of the agricultural sector, and the exchange of experience in these areas, and it was noted that there is great potential for expanding mutual relations in the agricultural sector.
Then, a cooperation agreement was signed between the Agrar Insurance Fund and the Agricultural Insurance Fund under the Ministry of Agriculture of Uzbekistan. The document was signed by the Chairman of the Board of the Agrar Insurance Fund Fuad Sadigov and the Director of the Agricultural Insurance Fund under the Ministry of Agriculture of Uzbekistan Muratjan Achilov. The purpose of the agreement is to apply Azerbaijan's experience in the field of agricultural insurance in Uzbekistan, including the development of the agricultural insurance system, effective risk management, improvement of insurance mechanisms, the introduction of innovative insurance products, as well as the expansion and strengthening of mutually beneficial cooperation through the digitalization of the sector.