Qırğız Respublikasının Çolpon-Ata şəhərində IV “Türk Dövlətləri Aqrobiznes Forumu” keçirilib. Tədbir Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Kənd Təsərrüfatı Nazirlərinin IV Toplantısı çərçivəsində təşkil olunub. Forumda təşkilata üzv dövlətlərin və müşahidəçi ölkələrin hökumət üzvləri, dövlət qurumlarının və aqrar sahə üzrə ixtisaslaşmış şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan Qırğız Respublikası Baş nazirinin müavini, su ehtiyatları, kənd təsərrüfatı və emal sənayesi naziri Bakıt Torobaev ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində, torpaq, su ehtiyatlarının və biomüxtəlifliyin qorunmasında, eləcə də iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşmada kənd təsərrüfatının mühüm rol oynadığını qeyd edib. O, TDT ölkələri arasında aqrar sahədə ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycanda aqrar sahədə aparılan islahatlar və gələcək hədəflər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Ölkəmizdə aqrar sahənin torpaq vergisi istisna olmaqla bütün vergilərdən azad olduğunu diqqətə çatdıran nazir qeyd edib ki, Azərbaycanda kənd təsərrüfatının inkişafı məqsədilə subsidiya, kredit və güzəşt formasında güclü dövlət dəstəyi mexanizmləri mövcuddur. Forum iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb ki, nəhəng transmilli nəqliyyat layihələrin icrası ilə Azərbaycan Avrasiya regionunda mühüm tranzit və logistika mərkəzinə çevrilib.
Nazir Məcnun Məmmədov vurğulayıb ki, TDT ölkələrinin biznes subyektləri infrastruktur layihələrindən və əlverişli investisiya mühitindən yararlanaraq ixrac coğrafiyasını daha da genişləndirməlidirlər: “Bizim əsas məqsədimiz dövlət-özəl tərəfdaşlıq prinsipi vasitəsilə ölkələrimizin iqtisadi gücünü daim artırmaq və ərzaq təhlükəsizliyini təmin etməkdir”.
Forumda Özbəkistanın kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Kaxramon Yuldaşev, TDT Baş katibinin müavini Merey Mukazhan, Türk Ticarət və Sənaye Palataları Birliyinin baş katibi Adem Kula çıxış edərək təşkilata üzv ölkələrin kənd təsərrüfatı sahəsində mövcud vəziyyət və aqrar potensial barədə məlumat veriblər. Tədbirdə çıxış edən natiqlər bu tədbirin üzv dövlətlər arasında aqrar sahədə əməkdaşlığın yeni istiqamətlərinin formalaşmasına, yeni investisiya imkanlarının təşviqinə və iş adamları arasında əlaqələrin güclənməsinə xidmət edəcəyini vurğulayıblar.
IV Türk Dövlətləri Aqrobiznes Forumu “panel sessiyalarla işini davam etdirib. Panel sessiyalarda iştirak edən dövlət və biznes subyektlərinin nümayəndələri TDT ölkələrinin iqtisadi, aqrar potensialı, investisiya imkanları, həyata keçirilən islahatlar və mövcud nəqliyyat infrastruktur layihələri barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məluat veriblər.
“Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və ticarəti: maneələrdən biznesə” mövzusuna həsr olunan panel sessiyada kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı, ixracı və innovativ yanaşmalar sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. “Heyvandarlığın inkişafı və genetik irsin qorunması” mövzunda keçirilən panel sessiyada isə kənd təsərrüfatı biotexnologiyası, nadir heyvan cinslərinin seleksiyası və mühafizəsi üzrə mütəxəssislərin məruzələri dinlənilib. Forum iştirakçıları türk dünyasında su idarəçiliyi, su resurslarından səmərəli istifadənin kənd təsərrüfatı üçün əhəmiyyəti mövzularını da müzakirə ediblər.
Daha sonra IV Türk Dövlətləri Aqrobiznes Forumu çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin aqrar sahə üzrə ixtisaslaşmış şirkətlərinin nümayəndələri arasında ikitrəfli görüşlər keçirilib.
Göygöldə “Aqrar sahədə dövlətin dəstək mexanizmləri” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib
07 Sentyabr 2026
Aqrar subsidiya şurası yeni dövlət dəstəyi mexanizmlərini təsdiqləyib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin əməkdaşlarına “Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə” medallar və vəsiqələr təqdim olunub

The 4th “Turkic States Agribusiness Forum” was held in the city of Cholpon-Ata, Kyrgyz Republic. The event was organized within the framework of the 4th Meeting of Ministers of Agriculture of the Organization of Turkic States (OTS). The forum was attended by members of the governments of the member states and observer countries of the organization, representatives of state agencies and companies specializing in the agricultural sector.
Opening the meeting with an introductory speech, Deputy Prime Minister of the Kyrgyz Republic, Minister of Water Resources, Agriculture and Processing Industry Bakyt Torobaev noted that agriculture plays an important role in ensuring food security, protecting soil, water resources and biodiversity, as well as adapting to climate change. He emphasized that there is great potential for increasing trade turnover in the agricultural sector between the OTS countries.
Speaking at the event, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov informed the participants of the event about the reforms carried out in the agricultural sector in Azerbaijan and future goals. Noting that the agricultural sector in our country is exempt from all taxes except land tax, the Minister noted that Azerbaijan has strong state support mechanisms in the form of subsidies, loans and concessions for the development of agriculture. The forum participants were informed that with the implementation of large-scale transnational transport projects, Azerbaijan has become an important transit and logistics center in the Eurasian region.
Minister Majnun Mammadov emphasized that business entities of the OTS countries should further expand their export geography by taking advantage of infrastructure projects and a favorable investment climate: "Our main goal is to constantly increase the economic power of our countries and ensure food security through the principle of public-private partnership."
Deputy Minister of Agriculture of Uzbekistan Kahramon Yuldashev, Deputy Secretary General of the OTS Merey Mukazhan, Secretary General of the Union of Turkish Chambers of Commerce and Industry Adem Kula spoke at the forum and provided information on the current situation in the agricultural sector and the agrarian potential of the member countries of the organization. Speakers at the event emphasized that this event will serve to shape new directions of cooperation in the agricultural sector among member states, promote new investment opportunities, and strengthen ties between businesspeople.
The IV Turkic States Agribusiness Forum continued its work with panel sessions. Representatives of state and business entities participating in the panel sessions provided detailed information to the event participants about the economic, agrarian potential, investment opportunities, implemented reforms and existing transport infrastructure projects of the OTS countries.
The panel session dedicated to the topic of “Production and trade of agricultural products: from obstacles to business” discussed cooperation opportunities in the field of agricultural production, export and innovative approaches. The panel session on the topic of “Development of livestock breeding and protection of genetic heritage” heard reports from specialists in agricultural biotechnology, selection and protection of rare animal breeds. The forum participants also discussed the importance of water management in the Turkic world and the efficient use of water resources for agriculture.
Furthermore, bilateral meetings were held between representatives of companies specializing in the agricultural sector of the member countries of the Organization of Turkic States.